Автор Тема: natraplivi misli  (Прочетена 15592 пъти)

vesss

• Member
  • *
  • Публикации: 17
    • Профил
natraplivi misli
« -: септември 03, 2007, 08:57:34 pm »
imam natraplivi misli ot 5 meseza. tova se slu4va s men za vtori pat v jivota mi.parviat pat sam bila dete,no nakolko godini to4no,ne si spomniam. vtoriat par beche provokiran ot nay4avaneto na diagnozata-rak na mnogo skap za men 4ovek. v prodaljenie na 2-3 meseza tezi natraplivi misli bexa pridryjeni ot sarzebine . sega go niama,no tova ne mi pomaga da se 4yvstvam palnozenno,zachtoto, te(mislite ),me karat da se sramuvam ot sebe nekoi.te sa svarzani predimno sas smartta. intersno mi e ,4e kogato samspokoina,te iz4ezvat,nema gi-slu4valo se e s dni da gi nema i az vermam 4e ima chans... ot 4 meseza pia 5-htp,vapreki e lekarkata mi prepora4a zipraleks,no ottiax imam ysechtaneto 4e umiram (2 pati sam go pila.) pomognete mi,pichete mi.

piligrim

• Member
  • *
  • Публикации: 207
    • Профил
natraplivi misli
« Отговор #1 -: септември 03, 2007, 09:08:53 pm »
Имам натрапливи мисли от 5 месеца. Това се случва с мен за втори път в живота ми. Първият път съм била дете, на няколко години - точно не си спомням. Вторият път беше провокиран от научаването на диагнозата - рак на много скъп за мен човек. В продължение на 2-3 месеца тези натрапливи мисли бяха придружени от сърцебиене . Сега го няма, но това не ми помага да се чувствам пълноценно, защото, те (мислите ми), ме карат да се срамувам от себе си. Те са свързани предимно със смъртта. Интересно ми е, че когато съм спокойна, те изчезват, няма ги - случвало се е с дни да ги няма и аз вярвам че има шанс... От 4 месеца пия 5-хтп, въпреки че лекарката ми препоръча зипралекс, но от тях имам усещането че умирам (2 пъти сам го пила.) Помогнете ми, пишете ми. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Convertor 2001 Pro - вашия верен помощник при трансформиране на E-Mail съобщенията Ви на латиница или кирилица е на www.convert.hit.bg
Срещу каквото и да се изправим, каквито и битки да водим в самите нас, винаги имаме избор. Нашите избори определят кои сме. И винаги можем да изберем правилната постъпка.

Missi

• Member
  • *
  • Публикации: 266
    • Профил
natraplivi misli
« Отговор #2 -: септември 04, 2007, 09:33:45 am »
vesss, натрапчивите ти мисли са просто проявление на страховете ти. Проблемът е съвсем решим - има труден и мъчителен път, а има и лек такъв - зависи на какви хора попаднеш. Зарежи хапчетата, те не помагат, а временно притъпяват усещанията. Можеш да намериш добър терапевт - под добър разбирам такъв, на който няма да му е нужно да те пита и разпитва за най-болезнените ти изживявания, а ще разбере от две думи какво ти е и кака да ти помгоне. ИМА такива терапевти! Също толкова успешно можеш да се справиш и със помоща на класически хомеопат. Не случайно е подчертана думата. Хомеопатията действа по-бързо, ако няма някакави наистина дълбоки психологически причини. Страховете свързани със смърта са едни от най-разспространените. Вярвам, че ще намериш човек, който да ти могне да ги преудолееш. :D

CDman

• Member
  • *
  • Публикации: 1148
    • Профил
......
« Отговор #3 -: септември 04, 2007, 10:18:31 am »
Живота е най-смъртоносната болест. Винаги завършва със смърт. Да прекараш живота си обаче страхувайки се от смъртта - все едно не си живял. Мисълта не е моя - не съм чак толкова умен. Имаше подобна мисъл във филма КЕЙ ПАКС (K-PAX). Глдеай го. Ще намериш отговор на много въпроси но крайното решение ще си е само твое.
Вие получавате онова, за което мислите, все едно дали го желаете, или не.
Затова внимавайте за какво мислите.
Уейн Дайър, "Вдъхновението"

nina

• Member
  • *
  • Публикации: 70
    • Профил
natraplivi misli
« Отговор #4 -: септември 04, 2007, 02:22:34 pm »
Цитат на: "Missi"
vesss, натрапчивите ти мисли са просто проявление на страховете ти. Проблемът е съвсем решим - има труден и мъчителен път, а има и лек такъв - зависи на какви хора попаднеш. Зарежи хапчетата, те не помагат, а временно притъпяват усещанията. Можеш да намериш добър терапевт - под добър разбирам такъв, на който няма да му е нужно да те пита и разпитва за най-болезнените ти изживявания, а ще разбере от две думи какво ти е и кака да ти помгоне. ИМА такива терапевти! Също толкова успешно можеш да се справиш и със помоща на класически хомеопат. Не случайно е подчертана думата. Хомеопатията действа по-бързо, ако няма някакави наистина дълбоки психологически причини. Страховете свързани със смърта са едни от най-разспространените. Вярвам, че ще намериш човек, който да ти могне да ги преудолееш. :D
Натрапливите мисли не са нещо никак просто.Не можеш да хвърляш предписания от рода на зарежи хапчетата-дори да си психиатър или клиничен психолог.Терапевти,които разбират от две думи какво ти е са по-скоро шарлатани или екстрасенси-за другите работата по един случай изисква време и си има определени правила.Именно болезнените изживявания са те довели при терапевта-не съм чувала някой да отива при специалист,за да се похвали колко е удовлетворен и щастлив. Не те нападам,но от няколко прочетени реда в интернет да кажеш на жената да спре хапчетата е меко казано несериозно.Какво знаеш за състоянието на тази жена,за това какви са основанията за взимането на лекарства.Отдавна не съществува спорът-лекарства или терапия-едното не изклячва другото-защото човекът е едно цяло и при соматични забалявания често има и психологични проблеми и обратното.Единственото решение е жената да намери специалист.

vesss

• Member
  • *
    • Профил
natraplivi misli
« Отговор #5 -: септември 04, 2007, 03:20:18 pm »
mnogo vi blagodaria za otgovorite,no kato pisax 4e mislia za smartta ,imax predvid 4e mislia da narania nikogo ili dori da go ubia-e tva e koeto me tormozi i ma4i 5 meseza. 4etox edna kniga v koiato se kazva ,4e tova ne sa realni misli-i vseki pat se opitvam da se abstraxiram ot tiax,no ne vseki pat uspiavam. znae li nekoi psixoterapevt,koito da se zanimava s natraplivosti,zachtot tezi pri koito xodix ne mi xaresvat osobeno-s edinia okolo 40 min me ubejdavache da pia zipraleks,a vtoriat krechteche ,koeto e mnogo depresirachto i se opitvache da mi probuta nekakvi lekarstva s dostav4ika na koito e sklu4il dogovor. tva beche za men varxa na prostotiata. 4eta,4e natraplivostite sa xroni4no zaboliavane ,imenno ot tova me e strax-kakto vsi4ki tyk se opitvam da se otarva za vinagi ot tiax. nichto koi znae kolko dramati4no ne mi se e slu4valo v jivota.prosto si mislia 4e sama sam se dokarala do tyk-s na4ina mi na mislene i podobni razveti lozungi i t.n. dopredi nekolko meseza si mislix 4e tova,koeto se slu4va na men e za psixiatria i sam edinstvena v zelia sviat s podoben problem. ako nekoi ima sachtete tapi i bezumni misli-pichete mi-moje i vzaimno da si pomognem. i pak -mnooooooogo vi blagodaria.

Missi

• Member
  • *
    • Профил
natraplivi misli
« Отговор #6 -: септември 04, 2007, 04:53:56 pm »
vesss, ако имаш кирилица на РС-то, моля те, използвал я. Не са разбра от първото ти писмо, че не иде реч за страх от смърта, а за нещо друго. кинжки има много и много хубави, че и работа вършат :D но човек има нужда понякога някой да го "води за ръка". разбирам че за себе си стигнала до такава нужда и търсиш човек. За съжаление не мога да ти посоча добър специалист по простата причина, че както сама си забелязала нещата са много лични. Това че един специалист е помогнал на някой, не означава че ще е също толкова ефективен за някой друг. Надявам се някой друг тук да може. Вероятно ще ти се наложи да преразгледаш системата си от убеждения за света и хората, в хода на работата с терапевт. Ако искаш да пробваш със хомеопантия мога да ти дам поне няколко имена и телефони, а ти да се видиш с хората и да прецениш с кого искаш да работиш. nina, нещата наистина са много прости, ние хората ги правим сложни. И не е върпос на шарлатанство, по-скоро на усет и повечко умения :) Накои хора наистина имат и талант, за разлика от други, които имат само познания... ("зарежи хапчетата" означава "потърси други начини, защото хапчета не са решение", те не стигат до източника, а само прикриват симптомите) И за спора си права, одавна не съществува :) Лекарствата изгубиха битката :)

nina

• Member
  • *
    • Профил
natraplivi misli
« Отговор #7 -: септември 04, 2007, 07:12:03 pm »
Vess-предполагм се притесняваш да потърсиш психиатрична помощ,заради стигмата върху психичните проблеми и психичната болест.Истината е,че много голям процент от психично страдащите хора се излекуват напълно-процентът е по-голям в сравнение със соматичните заболявания.тоест шанса да се излекуваш напълно е огромен ако потърсиш помощ навреме-с интернет и четене на книги не се лекуват "натрапливи мисли"-пиши от кой град си,за да ти препоръчаме психотерапевт,но консултацията с психиатър е желателна.Пожелавам ти успех!

vesss

• Member
  • *
    • Профил
natraplivi misli
« Отговор #8 -: септември 04, 2007, 08:59:34 pm »
nina i missi, sajaliavam ,4e vi zanimavam tolkova s moiata osoba,no iavno vie 4ydesno razbirate problema i imam nyjda da spodelia s vas.... ot plovdiv sam. na parvata sedmiza,sled kato zapo4naxa natraplivite misli-potarsix psixiatar-i ne edin a 3ma.parvata, pri koiato otidox,ne mi dopadna.za okolo 5 min uspia da postavi diagnoza,a za ostanalite 45 se beche vtora4ila v 4asovnika zad garba mi-az ne obchtuvam taka s priatelite mi kamo li da si plachtam i da polu4avam takova otnochenie. tai kato togava ne mojex i da spia mi prepora4a nekakvo lekarstvo za san,koeto se izpisva ne epileptizi-bez da me pita za kilogrami ili kakvoto i da bilo. vtoria-kakto ve4e spomenax -krechteche yjasno i mi razmaxvache opakovka antidepresanti, tretiat beche svesten i razbran,no trebvache da zamina za 4yjbina i ne mojex da go posechtavam,a i toi beche natovaren s grafika. strax me e ,estestveno ot zaboliavaneto,no me e strax pove4e da ne izgybia kontrol varxu sebe si,no ako se zamislite za antidepresantite-te dostaviat koli4estvoto serotonin,no v momenta koito go sprech-nema li opasnost ot rezediv-ne e li po dobra poveden4eskata terapia.?????? vie imate li sachtia problem-zachtoto az imam mnogoo dobri priateli,koito s podrobnosti znaiat za natraplivostite,no za radost ne sa v kapana im i ne mogat da gi razberat. blagodaria vi .

piligrim

• Member
  • *
    • Профил
natraplivi misli
« Отговор #9 -: септември 04, 2007, 09:19:30 pm »
Ако желаете някой да ви "чуе"... пишете на български, а не на "патагонски"... Една натрапчива мисъл за езика и правописа може би ще може да измести някоя от другите... Много ви благодаря за отговорите, но като писах че мисля за смъртта, имах в предвид че мисля да нараня някого или дори да го убия - е това е което ме тормози и мъчи 5 месеца. Четох една книга в която се казва ,че това не са реални мисли - и всеки път се опитвам да се абстрахирам от тях, но не всеки път успявам. Знае ли някой психотерапевт, който да се занимава с натрапчивост, защото тези при които ходих не ми харесват особено - единия около 40 мин. ме убеждаваше да пия зипралекс, а вторият крещеше, което е много депресиращо и се опитваше да ми пробута някакви лекарства с доставчика на които е сключил договор. Това беше за мен върха на простотията. Чета, че натрапчивостта е хронично заболяване, именно от това ме е страх - както всички тук се опитвам да се отърва завинаги от тях. Нищо кой знае колко драматично не ми се е случвало в живота. Просто си мисля че сама съм се докарала до тук - с начина ми на мислене и подобни развети лозунги и т.н. Допреди няколко месеца си мислех, че това, което се случва на мен е за психиатрия и съм единствена в целия свят с подобен проблем. Ако някой има същите тъпи и безумни мисли - пишете ми - може и взаимно да си помогнем. И пак -мнооооооого ви благодаря.
Срещу каквото и да се изправим, каквито и битки да водим в самите нас, винаги имаме избор. Нашите избори определят кои сме. И винаги можем да изберем правилната постъпка.

nina

• Member
  • *
    • Профил
natraplivi misli
« Отговор #10 -: септември 04, 2007, 09:23:01 pm »
Весс-на лични ти пратих координати на психолог в Пловдив-дано ти помогне.Вероятно страдаш много и наистина самос пециалист очи-в очи може да ти помогне.Не спирай лечение препоръчано то специалист,защото може да имаш неприятни моменти-меко казано.Поведенческата терапия сама по себе си не е панацея,помага много,както и обучението в социални умения,но НЕ изключва медикаментозната терапия,щом ти е предписана от специалист.Хомеопатията може да бъде помощно средство,но тя е алтернативна медицина-като билколечението например.Пловдив имат една от най-добрите психиатрични болници-което предполага и качествени специалисти-дано намериш подходящия за теб.

piligrim

• Member
  • *
    • Профил
natraplivi misli
« Отговор #11 -: септември 04, 2007, 09:29:25 pm »
Нина и Мисси, Съжалявам , че ви занимавам толкова с моята особа, но явно вие чудесно разбирате проблема и имам нужда да споделя с вас.... От Пловдив съм. На първата седмица, след като започнаха натрапливите мисли - потърсих психиатър -и не един а 3-ма. Първата, при която отидох, не ми допадна. За около 5 мин. успя да постави диагноза, а за останалите 45 се беше вторачила в часовника зад гърба ми - аз не общувам така с приятелите ми камо ли да си плащам и да получавам такова отношение. Тъй като тогава не можех и да спя ми препоръча някакво лекарство за сън, което се изписва не епилептици - без да ме пита за килограми или каквото и да било. Втория, както вече споменах - крещеше ужасно и ми размахваше опаковка антидепресанти, Третият беше свестен и разбран, но трябваше да замина за чужбина и не можех да го посещавам, а и той беше натоварен с графика. Страх ме е, естествено от заболяването, но ме е страх повече да не изгубя контрол върху себе си, но ако се замислите за антидепресантите - те доставят количеството серотонин, но в момента който го спреш - няма ли опасност от рецидив - не е ли по добра поведенческата терапия.?????? Вие имате ли същия проблем - защото аз имам много добри пратели, които с подробности знаят за натрапчивостта, но за радост не са в капана им и не могат да ги разберат. Благодаря ви!

vesss

• Member
  • *
    • Профил
natraplivi misli
« Отговор #12 -: септември 04, 2007, 10:16:34 pm »
zachto tolkova vsi4ki darjite na lekarstvata-kaji mi s kakvo moje da mi pomogne zipraleksa-osven dotolkova da me uspi,4e naistina da ne znam kade se namiram-kakto poslednite pati ,kogato go pix. poznavma momi4e,koeto iavno beche obarkano,no nichto 4ak tolkova strachno-i i biaxa izpisali antidepresanti-a tia prosto ne mojeche da izbere kade da y4i. 2-godini sam y4ila psixologia,i ot prepodavatelite si znam,4e psixiatrite izpisvat lekarstava,ok-ama zial jivot li trebva da pia ....i dokaga te mogat da mi pomagat.dokolokoto znam-sled izvesten period ot vreme nemat efekt. ot 4etiri meseza pia 5-htp,ne znam ot tiax ili za tova 4e smenix obstanovkata mi e po dobre-da ukna na darvo. no estno kazano,ne sam mnoooo za antidepresantite,vapreki 4e htp-sa na sachtata osnova. ne razbrax -imach li nina podoben problem????az ,mejdudrugoto sam xodila na tai-nare4enite dobri psixiatrii v plovdiv(po slujebna rabota),izviniavai ,ama ne sam saglasna s teb,za tova kolko sa dobri. pak ti blagodaria za pismoto.

nina

• Member
  • *
    • Профил
natraplivi misli
« Отговор #13 -: септември 05, 2007, 09:28:54 am »
Здравей-мисля,че не можеш да намериш отговор на въпросите си по интернет-само квалифициран за това специалист може да ти обясни за взимането или не на определени медикаменти-тоест само психиатър.Нямам личен опит с натрапливи мисли,а дори някой от тук пишещите да има -пак единствено специалист може да даде отговор на въпросите ти.Ако не си доволна от лечението в Пловдив-потърси в София-завииси от твоята мотивация за лечение и терапия.Според мен с писането си тук-просто отлагаш решението на проблема,а зад това,че не харесваш този или онзи специалист/не ги познавам/може би се крие не достатъчна мотивация за лечение.

Missi

• Member
  • *
    • Профил
natraplivi misli
« Отговор #14 -: септември 05, 2007, 05:55:34 pm »
Привет, вессс :D Не мога да говоря от личен опит за такива натрапчиви мисли, моите страхове бяха други, но също ужасяващо напрапчиви. Това е форум, в който всеки спеделя личното си мнение и опит. Аз правя същото. Ето го: Ефектът от лекарствата е наистина временен и си права, че ако човек не промени нещо, трябва да се обрече цял живот да ги пие. За страничните ефикти да не говорим. Проблемът е в душата ти, а не в тялото. Тялото реагира като произвежда или не произвежда съответни химични съединения, които лекарствата могат да добавят. Обяснението е съвсем просто: мислите са вид енергия, която невроните могат да "използват и трансформират" в химически реакции. Затова именно мисля, че ще ти е най-полезно да намериш добър терапевт. Четенето на подходящи книги също би помогнало - не става въпрос за трудове по психология - явно за двете си години обучение си изчела достатъчно такива. Говоря за книги, които поднасят различна гледна точка към теми като живота и смърта, любовта, обичта към ближния... Аз например си задавам въпроса защо искаш (или се страхуваш че можеш) да убиеш някого. Както те тегли натам?! Желание да "помогнеш" на тежко болен, за който няма надежда, или нещо друго?! (не е нужно да ми отговаряш!! въпросите са Доколкото разбрах не става дума за страх от собствената ти смърт или мисли за самоубийство. Ти сама би могла да постигнеш доста добри резултати, ако имаш желание и сили да се вгледаш по-надълбоко в разбиранията и страховете си. Полезно е обаче в прецеса на това вглеждане до нас да има "наставник" - човек, който може да ни даде насока и да ни предпази от някои опасни залитания. От терапевта, на който аз имам най-голямо доверие, знам че един курс на терапия трае обикновено към една година, но може и по-кратък да бъде. Във всеки случай е хубаво да не се прекъсва. В този дух, ако си била доволна от даден терапевт, сигурно можеш отново да се обърнеш към него, както и да потърсиш други (чрез контактите, които nina ти е пратила). Ако имаш желание, можем да говорим за страховете ти с уговорката, че това ще бъде просто споделяне и "още една гледна точка", нищо повече. С обич, Мисси