Автор Тема: Език мой, враг мой  (Прочетена 4652 пъти)

Missi

• Member
  • *
  • Публикации: 266
    • Профил
Език мой, враг мой
« -: септември 03, 2007, 08:04:13 pm »
Е, въпреки че никога не си лекувах дислексията и до ден днешен пиша така, че даже и коригиращите програми не устяват да помогнат, все пак се старая да е на КИРИЛИЦА. Специални благодарности на piligrim за настойчивостта при преводите от "методица"!! Български език се говори от (и на наго чат-пат пишат) има-няма 10 милиона души от около 7 милиарда из планетата. Рядък език е! Нека го опазим и използваме азбуката му по предназначение :wink:

piligrim

• Member
  • *
  • Публикации: 207
    • Профил
Език мой, враг мой
« Отговор #1 -: септември 03, 2007, 08:34:31 pm »
Благодаря ти Missi!!! Благодаря! Зная, че борбата е неравна, тъй като според една моя крилата фраза "Последни на земята ще умрат плъховете, хлебарките и глупостта" (в този ред). Но...! Може би трябва да запазя едно местенце отпред и за надеждата... Макар, че понякога тя си е направо синоним на глупостта...
Срещу каквото и да се изправим, каквито и битки да водим в самите нас, винаги имаме избор. Нашите избори определят кои сме. И винаги можем да изберем правилната постъпка.

CDman

• Member
  • *
  • Публикации: 1148
    • Профил
......
« Отговор #2 -: септември 04, 2007, 10:21:25 am »
Колко мило !!!
Вие получавате онова, за което мислите, все едно дали го желаете, или не.
Затова внимавайте за какво мислите.
Уейн Дайър, "Вдъхновението"

piligrim

• Member
  • *
    • Профил
Език мой, враг мой
« Отговор #3 -: септември 04, 2007, 12:35:31 pm »
Нали...!!!
Срещу каквото и да се изправим, каквито и битки да водим в самите нас, винаги имаме избор. Нашите избори определят кои сме. И винаги можем да изберем правилната постъпка.

piligrim

• Member
  • *
    • Профил
Език мой, враг мой
« Отговор #4 -: септември 05, 2007, 10:32:22 am »
От днес предприемам нова тактика! Спирам да пиша мнения и отговори на хора използващи "методица"! Дано като "повлека крак", някой ме последва...

Missi

• Member
  • *
  • Публикации: 266
    • Профил
Език мой, враг мой
« Отговор #5 -: януари 07, 2008, 10:11:19 am »
Тази тема май трябва да бъде преместена в "Дъра-бъра"... НО, това, което ме накара да се върна към нея е изобилието от чуждици, което срещам в изказа на психолозите (не само тук) :roll: Защо така?!?! Вярно, че звучи много наукообразно; вярно, че световните светила в тази наука са в болшинството си хора творящи на латински езици и това увлича, но може поне опит да се направи да се ползват (повече) български думи. На мен лично ми е хем по-приятно, хем по-лесно да чета текстове на кирилица написани с български думи. На психолозите оставям да обяснят защо е така :wink: :wink:

etherapy

• Administrator
  • Member
  • Публикации: 1323
    • Профил
    • Ел. поща
Език мой, враг мой
« Отговор #6 -: януари 07, 2008, 12:22:30 pm »
За съжаление сте напълно права:-( Току-що изтрих коментар на един от оперативните психолози, който беше "отговорил" с разсъждения върху "психолингвистика", "семантика", "прагматика" и сложността на съвременния език, сравнен с "пъзел"?!? Мога само в своя защита да кажа, че ако имаш млади специалисти (28-35г., не мислете, че са съвсем зелени:-), рискуваш да са преминали слабо начално образование и вече да са се "нагълтали" с чуждици... Във всеки случай опитите ми за ограмотяването им продължават, макар и с неясна прогноза:-)