Автор Тема: Страх от отговорност?  (Прочетена 4444 пъти)

shedi

• Member
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Страх от отговорност?
« -: септември 30, 2006, 12:07:19 am »
Здравейте. Радвам се, че открих това място. Обръщам се към вас с питането дали имам нужда от професионална помощ или просто да "поработя" над себе си. Въпросът, който ме смущава е свързан с неувереността ми на работното място - най-вече. Предишната ми работа бе обвързана с вземането на доста отговорни решения. В момента работата ми е свързана с попълване на документи на други хора. Всяка грешка може да предизвика неприятности, някои доста фатални. В началото допусках грешки, но винаги успявах да се мобилизирам и да открия най-добрия начин за отстраняването на последиците. Сега, всеки път, след всяка конкретна задача усещам силни пристъпи на страх - ами ако съм объркала нещо? Страх ме е да поема отговорност ли? По принцип съм уверена в себе си, не изпадам в паника при критична ситуация. Хората ме възприемат като общителен човек - все неща противоположни на неувереността. Истина е, че в ранните си години се наложи да преодолявам "задръстеност" :), дори сега често се питам как ме възприемат останалите. И почти веднага установявам, че това всъщност не ме притеснява. Харесвам тази професия в момента, макар да не е мечтата ми (за която не съм готова, а съм на 32 - пак повод за неувереност), колектива е добър, но... В личния си живот не изпитвам чак такива тревоги. Благодаря ви.

etherapy

• Global Moderator
  • Member
  • Публикации: 1323
    • Профил
    • Ел. поща
Отговор
« Отговор #1 -: октомври 03, 2006, 11:14:00 am »
В състоянието, което описвате липсва факторът среда. Единственото, което знаем, че работата Ви е значима за Вас, т.е. ценност. Това предполага, че стремежите са по-големи и очакванията, които смятате, че са отправени към Вас също. В крайна сметка, когато става въпрос за налагане и приемане на едно място се опира до нивата на самоувереност и възможността да поемаме отговорности. Двете са свързани пряко, но от голямо значение е и влиянието на средата. В случая способностите на колегите, с които неминуемо се сравнявате, евентуално предишна работа, която е оставила у Вас страхове от негативни опити, отношението и изискванията на ръководния персонал, сигурността, която усещате за мястото, което заемате...... Има и друг фактор, който не бива да пропускаме, а именно от колко време работите в тази фирма и какви усилия сте положила, за адаптацията си там и за да се сработите с околните. По начало това е свързано с усилия, стрес и висок самоконтрол. Рано или късно след по-просължителен период в подобно напрегнато състояние идва умората и изявеното усещане за несигурност. Молим Ви, ако имате възможност да обсъдите с психолог по-подробно състоянието и ситуацията около Вас. Ние сме на ваше разположение тук в e-therapybg.com

shedi

• Member
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Страх от отговорност?
« Отговор #2 -: октомври 03, 2006, 04:21:57 pm »
Благодаря Ви за отговора. Околната среда, сред която работя, е добра, колегите ме приемат и имат добро отношение вече. В рамките на 1 година успях да се сработя с екипа, заплатата ми расте, което ще рече, че ръководството ме оценява положително. Именно поради тези фактори не мога да си обясня страха, които изпитвам всеки път преди поемането или след свършването на дадена задача. Сега виждам, че има възможност за консултация чрез вашия сайт, това ли имате предвид като казвате по-подробно обсъждане с психолог? Благодаря Ви за помощта още веднъж.

etherapy

• Global Moderator
  • Member
  • Публикации: 1323
    • Профил
    • Ел. поща
Отговор
« Отговор #3 -: октомври 04, 2006, 02:21:08 pm »
Тук в e-therapybg.com има възможност за консултация и за сесия в реално време. Ако имате желание, моля, разгледайте информацията, която сме предоставили за начина на провеждане на тези услуги. Във форума няма оптимална възможност за дейтайлно обследване на проблемите и за индивидуалното им разрешаване.