Автор Тема: Много съм притеснителна и напрегната  (Прочетена 970 пъти)

Lighter

• Member
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Много съм притеснителна и напрегната
« -: януари 06, 2014, 12:54:19 am »
Здравейте! Моят проблем е, че съм изключително притеснителна. Като малка ми се подиграваха и мисля, че това оказа доста голямо влияние върху мен. На 18 години съм, а се притеснявам се дори да ходя на училище. Всеки ден, в който излизам от вкъщи, е една борба. Имам чувството, че когато вървя по улицата всички ми се подиграват. Попаднах в много лош клас - постоянно се присмиват на другите. Когато искам да кажа нещо или гласът ми пада, или не казвам нищо. Не смея дори да кажа нещо, ако не съм на 101% сигурна. Ако трябва да извърша нещо, дори най-дребното и безобидно нещо, като например да отида до магазина или до стола, го обмислям няколко пъти, правя си план, за да бъда напълно сигурна дали няма да се изложа по някакъв начин. Всичко това ме уморява - искам да бъда по-спокойна и не толкова притеснителна, защото като се притесня много започва да ме боли или корема, или главата... Вече нямам и приятели на които да споделя, защото едните ме предадоха, а другите ме оставиха, защото съм била "странна" и "вълк единак". Те искаха да ме променят, а аз отказах, за това ме оставиха - не съм като тях. Просто трудно намирам хора, които да споделят мнението ми и които да не са зависими от социалните норми. Не се водя по чуждото мнение и имам собствено виждане за нещата. Този проблем наистина ме притеснява, всеки ден е така трудно преодолим, опитвам се да намеря неща, които ме отпускат, но техният ефект трае много малко, защото чувството на стеснителност се появява отново.

etherapy

• Global Moderator
  • Member
  • Публикации: 1323
    • Профил
    • Ел. поща
Re: Много съм притеснителна и напрегната
« Отговор #1 -: януари 06, 2014, 11:08:31 am »
Здравейте!
Благодарим ви за доверието към форума!
Подобни състояния са трудни за преодоляване, когато човек сам се мъчи да се извади от тежките усещания. Не рядко в стремежа си да се предпазим, потъваме в още по-алогични самоубеждения и не допускаме друга по-щадяща и логична гледна точка. Затова можете да използвате безплатната си сесия в сайта и да поговорите със специалист по-обстойно. Да се намерят причините, да се формира и поведенчески подход, и конкретно справяне с тревожните ситуации. И най-вече да работим върху самооценката, която е скелета на личността. Вие сте изключително млада и за напред ще имате много поводи и ситуации да трупате увереност.