Автор Тема: хипохондрия  (Прочетена 1624 пъти)

vesss

• Member
  • *
  • Публикации: 17
    • Профил
хипохондрия
« -: ноември 08, 2012, 03:15:16 pm »
Здравейте,
Търся мнение.
Баща ми се оплаква от болки в гърлото , парене на езика и сухота в устата. Ходи два пъти на различни доктори и му казаха,че няма място за безпокойство. Но той продължава да търси причини по нета, да търси нови доктори. Тъй като последният(доктор ) му каза, че е възможно тези симптоми да се дължат на парадонтозата, сега баща ми ще ходи на зъболекар. Пие всякакви лекарства като ги заменя едно след друго . Поставил си е диагноза рак на гърлото и вече се приема като неизлечимо болен. Не знам как да му помогна, търсих му материали за хипохондрия, вегетативни симптоми при хипохондрията,но той дори за миг не се замисля,че може и на това да се дължи.
 Въпросът ми е: може ли наистина тези му симптоми(като изтръпването  на езика )  да се дължат  на самовнушение?

etherapy

• Global Moderator
  • Member
  • Публикации: 1323
    • Профил
    • Ел. поща
Re: хипохондрия
« Отговор #1 -: ноември 09, 2012, 12:10:58 pm »
Здравейте!
Подобни усещания са изключително мъчителни и когато човек не намира причина и съответно действие за справяне с проблема, тогава тревожността нараства. В случаят не можете да сте сигурна, че баща ви има хипохондрични уклони в мислите и поведението, а по-скоро това е усещането за безизходица, комбинирано с подтиснат емоционален фон, което ражда и силен страх. Подобни състояния могат да са действително част от психосоматика в следствие на стрес, дълго поддържана тревожност, но могат да са и провокирани от захарен диабет,  дефицит на витамин В, недостиг на желязо, дефицит на цинк, инфекция в устната кухина, алергия към храни, протези, увреждане на нерви. Но като правило, психиката не може лесно да игнорира дразнещ симптом, към който няма адекватно действие. Затова предложете на баща ви, ако има желание да използва тук безплатната си сесия и да поговори с психолог, за да тръгне конструктивно към действия за решаване на проблема.