Автор Тема: Изграждане на навици при първолаците  (Прочетена 1812 пъти)

Ralica

• Member
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Изграждане на навици при първолаците
« -: януари 17, 2012, 02:00:53 pm »
Как да протича възпитателния процес от майка към син 7,5 г. и обратно, да бъде съобразен с индивидуалните качества и недостатъци на майката и сина и.
Първият Доктор на сина ни д-р Йосифов при първото му   посещение на 3 месеца ни каза"Синът ви е завършена личност 70 % и вие може да влияете до 7-мата год.20% и до 18-тата год. още 10%". Вярно ли е твърдението и как да откриеме върху кое може да влияеме и как ?

Trash

• Member
  • *
  • Публикации: 49
    • Профил
Re: Изграждане на навици при първолаците
« Отговор #1 -: януари 21, 2012, 10:15:32 am »
Интересен въпрос.
Не бих си позволил да давам съвети защото сигурно ще се окажат грешни.
Моите деца в тази възраст се изграждаха като характери и интереси.. с тях сме били винаги приятели.. най важното е да се всушвате в техните думи.
Децата винаги могат да ви изненадат приятно или с поредната пакост в училище.
Лично, винаги съм подкрепял децата си когато имат интерес към нещо.. примерно пеене или рисуване, игри и т.н.
Не се намесвах при избора им на гимназия.. важно беше на тях да им харесва профила който ще учат.. ако се бях наложил, сигурно щяха да ходят без желание на училище.
Налагал съм се когато е било необходимо, като винаги съм изтъквал грешките и последствията от тях.
Сигурно звуча доста лаконично.. и двете си деца съм възпитавал еднакво.. но пък и двете са коренно различни в момента.. навиците, мисленето, начин на обличане, интереси.. с една дума все едно са възпитани от различни родители.. всяко си е с личния характер.
Поне знаят че всичко което правим е само за тяхно добро.. дори през тежкия им пубертет сме си говорили като приятели.. инак едно по рязко действие ги прави доста раздразнителни и непредвидими.
За да ви уважават.. уважавайте ги и вие... вслушвайте се в тях.. нека разберат от малки че са личности не по различни от големите хора.. но и не забравяйте че са деца, все пак си имат своите детски нужди!!!

etherapy

• Global Moderator
  • Member
  • Публикации: 1323
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #2 -: януари 24, 2012, 11:20:02 am »
Здравейте!
Извинете ни за забавянето на отговора.
Възпитанието на малкото дете, детето в средна училищна възраст, тинейджъра е постоянен и последователен процес. През всеки един етап можете да влияете, да подпомагате създаването на нагласи, навици и нов тип поведение. Но във всяка възраст има специфика, която се определя от доминантите за съответния етап и от присъствието на средата, както и от физиологичните процеси и темпераментовите особености. Така например за възрастта, за която конкретно питате, е много характерно преминаването от авторитета у дома като главен фактор за възпитание, сигурност и насоки, към авторитета навън (училище, приятели, средата извън дома) . Затова е много важна и родителската нагласа към тази външна среда и оптималното адаптиране на детето там. И това е индивидуален процес при всяко дете. Баланса е запазването на добра пропорция между родителски и външен авторитет. Друг важен момент в тази възраст е формирането на личната компетентност. Което най-кратко изведено в практически план като родителско поведение е нуждата от много поощрение, голяма подкрепа и в същото време ясни разбираеми правила, съобразени с възможностите на детето. Така от една страна се дават ясни насоки, от друга смелост и сила за справяне. Тъй като за всяко дете има различен подход, а и симбиозата между родителите и него е специфична, можете да използвате безплатна сесия, където да зададете конкретни въпроси на оперативния психолог.

Dari88

• Member
  • *
    • Профил
Здравейте!Синът ми е първи клас.В детската градина не беше редовен, защото често боледуваше, а когато ходеше-само до обяд.Не се храни добре, доста е капризен.Сега му е изключително трудно-без  мен или баба си не желае да учи.При нас се справя, но когато е в училище-не показва знанията си  изцяло и често носи  посредствени оценки от контролните.Дори се случва ,въобще да не иска да учи и го караме-насила-последват бурни нервни реакции и плач, който може да продължи и 2 часа и повече...Не иска да спи сам-направихме му прекрасна детска стая..каза, че го е страх сам..., както и да стои сам в къщата!Просто се чудя ще дойде ли момент, в който ще осъзнае , че е важно да учи...многократно сме му обяснявали, защото бабата е педагог!Интересите на детето са много силни към техниката-с часвое гледа клипове със асансьори, механика, ...всякакви машини-с една дума-как да го мотивирам да учи, да се отпусне в училище и да покаже, че знае...Да преодолеем страха от това да стои сам.

etherapy

• Global Moderator
  • Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #4 -: март 27, 2015, 02:30:09 pm »
Здравейте!
Във възрастта, в която е детето Ви се формира така наречената компетентност или усещането на детето за лично справяне и успехи. Колкото по-зависимо е детето от възрастните, толкова по-тревожно става в отговор на техните очаквания. Затова и на преден план излиза така наречената пасивна интелигентност. Детето може да знае много, но не може да го покаже, поради притеснения, страхове... Така започва да губи мотивация и предпочита да избяга от задължителната изява. Можете да използвате безплатния си час, за да се проследи историята до тук-как се е формирала тази зависимост, страховете, липсата на мотивация и да получите конкретни насоки за справяне.

staneva83

• Member
  • *
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #5 -: април 15, 2015, 11:19:09 am »
Здравейте,
дъщеря ми е на 7,5 г. в първи клас и е доста неспокойна в училище. Постоянно иска да разговаря с мен по телефона, в последно време от сутринта си измисля някакви болежки, от типа на боли ме стомах, лошо ми е, повръща ми се и т.н. Един два пъти й угодих и я взех по-рано от училище и от тогава си мисли, че ще й мине номера, но ..... и имаме всеки ден проблеми с това, постоянно плаче и казва, че я боли нещо, като я приберем и всичко й минава на секундата. Говоря постоянно с нея, мъча се да й обясня колко е важно образованието на един човек, уж ме разбира, обещава, че няма по-вече да прави така,но ... и на следващата сутрин пак .... "старата песен с нов глас". Затворена е в себе си по-вече от преди, има страх да остане сама в къщи, а скоро ще започнем да живеем и самостоятелно /т.к. сега сме при свекър и свекърва/. Чуствам се много зле като гледам детето си такова, а не беше  :(

etherapy

• Global Moderator
  • Member
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #6 -: май 18, 2015, 06:56:01 pm »
Здравейте!  Обикновено причините детето да си измисля болежки са свързани с нещо, което се случва в училище и то просто така се опитва да избяга от ситуацията. Говорете с учителката на детето, за да ви даде и тя обратна връзка за поведението на детето в клас и изобщо за това как общува с другите деца, има ли някакви проблеми. Важно е да се изясни максимално картината ,за да могат да се дадат конкретни насоки за справяне. Добре е да се консултирате с психолог, който да направи диагностика и да ви даде препоръки. Можете да използвате и сесията си тук, в сайта. Разчитайте на нашата подкрепа!