Автор Тема: Чувство на безизходица  (Прочетена 2543 пъти)

IRIS

• Member
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
    • Ел. поща
Чувство на безизходица
« -: октомври 13, 2009, 01:37:25 pm »
Чувство на безизходица - точно така се чувстам.Имам син на 13 г. и дъщеря на 5г.С малката засега всичко е наред.
Проблема е с баткото.През цялото лято всичко беше в рамките на нормалното.След започване на учебната година се
оказа, че не му се учи, разбрах, че пуши и започна да лъже.Първоначалната ми реакция беше да му забраним да
излиза,после го пускахме след уговорка, че няма да пуши, която той многократно нарушава.Искам да се разбираме,
да няма караници обаче нестава.Всеки ден се прибирам с нежелание в къщи защото знам, че ме чакат обичайните
разправии.Сигурно и той се чувства така.Вече незмам как да се държа с него.Като си помисля, че с възрастта може би
и по зле ще става направо ми се изправя косата.
Със сигурност има и други родители с подобен проблем, моля споделете опита си.

etherapy

• Global Moderator
  • Member
  • Публикации: 1323
    • Профил
    • Ел. поща
Re: Чувство на безизходица
« Отговор #1 -: октомври 13, 2009, 02:10:59 pm »
Здравейте IRIS!
Благодарим Ви за доверието, което гласувате на форума!
Няма смисъл да започваме отговора с обяснения за трудността на тийнейджърската възраст. Всички родители прекрасно знаят това. Много по-важно е да разберете какво стои зад поведението на детето Ви. На 13г. той вече започва да се чувства почти мъж. Пушенето е атрибут на мъжествеността в очите на тийнейджъра, както и алкохола, и агресивното поведение...За децата в този момент най-важно е да бъдат харесвани и приемани от своите връстници. Затова правят всичко по калъп като другите и ако могат в повече, за да бъдат забелязани. Лъжата пък, идва като симптом, че детето не е сигурно дали ще приемете неговите желания и поведение. Тук забраните и наказанията имат функцията да програмират още по-крайно и отричащо родителските норми поведение. Ситуацията е много деликатна именно, защото сега детето Ви започва да приема или да отхвърля работещите за него модели. Ако сте крайно рестриктивни и натякващи, ще отхвърля всичко казано от Вас, ако сте прекалено неглижиращи и толерантни, на детето Ви ще му липсват ориентири. Балансът е труден и същевременно необходим във всеки момент. Ако синът Ви по-често Ви вижда изнервена, объркана и изплашена, то това също би му дало своеобразна свобода, защото ще усеща слабостта Ви. При всички случаи е необходимо да давате сигурност на голямото си дете.  Промяната няма да настъпи веднага. Детето Ви ще мине през доста метаморфози, но ако има разбиращи родители, които поставят възможни за изпълнение правила, коментирани съвместно, с много любов, ще съумеете заедно да се справите успешно с тийнейджърския период. Използвайте и безплатната си сесия, за да поговорите детайлно с психолог и заедно да формулирате конкретни стъпки за справяне с трудните ситуации.
Можете да разчитате на нашата подкрепа!