Автор Тема: за ревността  (Прочетена 2655 пъти)

Lesi

• Member
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
за ревността
« -: февруари 28, 2009, 03:11:32 pm »
Здравейте. Имам син на 10 и дъщеря на 3.

Притеснява ме много силната ревност на сина ми не само към сестра си, но и към едно момиченце, което често идва у нас - дете на моя близка.

Когато говорим му обяснявам, че го обичаме, но често казва - не е така.......И започва да плаче или вика. на баща си също отговаря много грубо.

На тоиз етап нямаме възможност за посешение на психолог и ако може да ме посъветвате как да реагирам. Колкото повече говоря, че няма право да се държи така, толкова повече се заинатява.
« Последна редакция: март 01, 2009, 12:59:00 pm от Lesi »

(X) joreste (X)

• Member
  • *
  • Публикации: 228
    • Профил
Re: за ревността
« Отговор #1 -: март 01, 2009, 03:46:35 pm »
Здравейте Lesi,
Да знаете Сина Ви да е преживял някакъв стрес? Нещо, което е желал да му е било отказано? Да е имал проблеми с други деца? Какво казва класния му ръководител, предполагам ходи на училище? Може би зависи от ситуациите в които попада, не знам?! Ревността му към сестра му от момента на нейното раждане ли е? Тази ревност според Вас от кога започна?
Единствения ми съвет е да бъдете търпеливи и да го обичате!
Хубаво е и някой психолог да Ви отговори!  ;)

etherapy

• Global Moderator
  • Member
  • Публикации: 1323
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #2 -: март 02, 2009, 01:47:02 pm »
Здравейте!
В споделеното от Вас не става ясно дали ревността  се е появила от скоро, дали е постоянна, още от раждането на сестричката или напоследък ескалира? По-голямото Ви дете е в много сензитивна възраст. Това е етапа, в който интензивно се формира чувството за лична компетентност и лична ценност. С други думи сега детето Ви започва много по-ясно от всякога да осъзнава на какво е способно, как е оценявано, дали е харесвано.. Затова и синът Ви е твърде сензитивен вероятно за всяко поощрение, нежно отношение и внимание към другите деца и към сестричката му. Седем години той е живял с идеята, че е единствен и точно в начална училищна възраст, когато му е трябвало най-много увереност е дошло едно бебче, което променя хода на събитията. Наред с това знаем, че има различни възпитателни норми за момчетата и за момичетата, които несъзнателно се прилагат. Момичетата могат да се глезят повече, към момчетата има по-твърдо отношение. За всичко това и за много други детайли, конкретно свързани с Вашата ситуация, можете да поговорите тук с психолог като запишете своята безплатна сесия. За сега е важно  не да контрирате по-грубото и инатливо поведение, а да говорите с детето какво мисли, какво чувства, какво желае. Не забравяйте, че ината и грубостта са апел за внимание. Показвайте му с действия обичта си, поощравяйте го много по-често и го изслушвайте. Не е нужно да съблюдавате тотално равенство между децата, а да търсите оптимално нуждите им за възрастта.
Успех!
Разчитайте на нас!

Lesi

• Member
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
« Отговор #3 -: март 03, 2009, 12:38:56 am »
Благодаря ви.

Gita

• Гост