Автор Тема: пинякога ми се иска просто да не ми пука...  (Прочетена 3577 пъти)

lili

• Member
  • *
  • Публикации: 9
    • Профил
пинякога ми се иска просто да не ми пука...
« -: септември 04, 2007, 05:36:16 pm »
Понякога ми се иска наистина да не ми пука и да не изживявам нещата толкова навътре и толкова емоционално. Как да си поставям такива граници? Вярно че понякога греша и се чувствам зле, извинявам се, но гадното чувство продължава. Трябва ли да продължавам да се измъчвам след като съм сгрешила, а не съм направила умишлено това? Ама върви че обяснявай на отсрещната страна, че не е умишлено. Иска ми се да не се измъчвам толкова, но за съжаление колкото и да се опитвам да проумея, сякаш трябва да си "платя". Ама не е ли достатъчно това, че вече съм проумяла грешката си, та трябва толкова дълго време след това да го изживявам? Как да се справя с това?

CDman

• Member
  • *
  • Публикации: 1148
    • Профил
......
« Отговор #1 -: септември 05, 2007, 12:54:55 pm »
Спри да правиш грешки !
Вие получавате онова, за което мислите, все едно дали го желаете, или не.
Затова внимавайте за какво мислите.
Уейн Дайър, "Вдъхновението"

piligrim

• Member
  • *
  • Публикации: 207
    • Профил
« Отговор #2 -: септември 05, 2007, 02:20:07 pm »
- Докторе! Когато пия кафе ме боли лявото око... - Амии... Пробвайте да махнете лъжичката...
Срещу каквото и да се изправим, каквито и битки да водим в самите нас, винаги имаме избор. Нашите избори определят кои сме. И винаги можем да изберем правилната постъпка.

nina

• Member
  • *
  • Публикации: 70
    • Профил
« Отговор #3 -: септември 05, 2007, 03:29:33 pm »
LIli-вероятно си способна на самокритика,това може да бъде много полезна способност,но може да води до дълбоки конфликти в самата теб.Чувството за вина е необходимо за здравия човек,но когато мине определена граница се превръща в самобичуване.Когато сме способни да прощаваме на себе си,да сме по-милостиви към нас самите-сме способни да бъдем такива и към другите.

Missi

• Member
  • *
  • Публикации: 266
    • Профил
« Отговор #4 -: септември 05, 2007, 06:00:27 pm »
Привет :) Мисля че, ако си направиш извод от допусната грешка, изасниш за себе си защо си постъпила така и как би предотвратила същото действие при друга подобна ситуация, много бързо ще се избавиш както от лошите си чувства, така и от повтарянето на грешки. Както се казва "да сгрешиш е човешко и съвсем разбираемо. само който не действа, не прави грешки. да направиш една и съща грешка два пъти обаче си е чиста глупост." С две думи: не се страхувай от грешките! Учи се от тях и мисли повече за другите, така няма да ти се налага да им се извиняваш, защото предварително ще си им спестила някои неща :D

piligrim

• Member
  • *
  • Публикации: 207
    • Профил
« Отговор #5 -: септември 05, 2007, 08:16:31 pm »
Missi е права. Именно грешките до голяма степен формират личноста ни. Помагат ни да вземаме решения и да изграждаме принципите си. Само, че както във всяко друго нещо и в грешките трябва да има мярка. Би могло да се каже, че една от най-големите грешки е... да повтаряме грешките си. Друга ГОЛЯМА грешка е да ги превръщаме в нещо, което не са! Хората дори ги класифицира. И то най-вече защото братчето на грешката е оправданието и. Ето една примерна класификация: 1. малки 2. просто грешки 3. големи 4. много големи 5. огромни 6. непростими Номера е, когато една грешка си е просто грешка да не я повишаваме или понижаваме в ранг. Защото тогава грешките вече стават две и може да започнат да се множат като бактерии попаднали в богата хранителна среда. Изгради си механизми и критерии за оценка и самооценка! Разбира се, лесно е да бъде казано и много трудно да се изпълни. Но! Живота е именно за това. Да се учим от него. Важното е да не забравяме, че сме надарени с интелект и за какво може да се използва той...!
Срещу каквото и да се изправим, каквито и битки да водим в самите нас, винаги имаме избор. Нашите избори определят кои сме. И винаги можем да изберем правилната постъпка.